21st European Workshop on AD
Introduction
Applications
Tools
Research Groups
Workshops
   21st Euro AD Workshop
   Programme
   Travel And Accomodation
   Registration
Publications
My Account
About

Programme of the 21st Euro AD Workshop

Monday, November 19, 2018

  • 930 –1000   Reception
  • 1000 –1130   Session 1
    1. Ahmad Bakir (University of Bremen, Germany)
      Determing three dimensional failure surfaces for porous ceramics from FE simulations and mechanical testing
    2. Victor Molina Garcia (DLR Oberpfaffenhofen, Germany)
      Automatic differentiation for Jacobian computations in radiative transfer problems
    3. Stefano Carli (KU Leuven, Belgium)
      First steps towards adjoint AD on plasma edge code
  • 1130 –1300   Lunch break
  • 1300 –1500   Session 2
    1. Ralf Giering (FastOpt, Hamburg, Germany)
      The new Fortran standards and Automatic Differentiation
    2. Laurent Hascoet (INRIA Sophia-Antipolis, France)
      Data-flow reversal of memory addresses
    3. Sri Hari Krishna Narayanan (Argonne National Laboratory, USA)
      Differentiation of Shadowing Sensitivities in Chaotic Systems using OpenAD
    4. Max Sagebaum (Technsiche Universität Kaiserslautern, Germany)
      AD for Domain Specific Languages
  • 1500 –1530   Coffee break
  • 1530 –1730   Session 3
    1. Mladen Banovic (Paderborn University, Germany)
      Mixed-language algorithmic differentiation of an industrial airfoil design tool
    2. Sebastien Bourasseau (ONERA, France)
      Use of AD in elsA CFD solver
    3. Paul Hovland (Argonne National Laboratory, USA)
      TBD
    4. Navjot Kukreja (Imperial College London, UK)
      Combining checkpointing and data compression for large scale seismic inversion
  • 1730 –1845   Break
  • 1845   Social event

Tuesday, November 20, 2018

  • 900 –1130   Session 4
    1. Jan Hueckelheim (Imperial College London, UK)
      Formal verification of hand-optimised derivatives
    2. Jonathan Hüser (RWTH Aachen University, Germany)
      Smoothing Control Variates for Monte Carlo Sensitivities
    3. Soeren Laue (FSU Jena, Germany)
      Computing Derivatives of Matrix and Tensor Expressions
    4. Richard Hasenfelder (Humboldt Universität Berlin, Germany)
      Computational Properties of the Generalized Trapezoidal Rule
    5. Rainer Heintzmann (Leibniz Institute of Photonic Technology, Jena, Germany)
      The Generic Inverse Modeling Toolbox
  • 1130 –1300   Lunch break
  • 1300 –1500   Session 5
    1. Kshitij Kulshreshtha (Universität Paderborn, Germany)
      Generating ADOL-C trace structure within OpenModelica Compiler
    2. Martin Schroschk (TU Dresden, Germany)
      Multithreaded derivative computation with ADOL-C
    3. Thomas Dick (AG Scientific Computing, TU Kaiserslautern, Germany)
      Differentiation of OpenMP parallel programs with CoDiPack
    4. Klaus Leppkes (STCE, RWTH Aachen, Germany)
      Vectorization in dco/c++
  • 1500 –1600   Coffee break
  • 1600   Closing
  

LinkedIn:    Contact:
autodiff.org
Username:
Password:
(lost password)