Sixth European Workshop on AD
Introduction
Applications
Tools
Research Groups
Workshops
   Sixth Euro AD Workshop
   Programme
   Travel And Accomodation
   Registration
Publications
My Account
About

Programme of the Sixth Euro AD Workshop

Thursday, November 15, 2007

  • 1000 - 1100   Registration and welcome coffee
  • 1100 - 1230   Session 1: AD tools
    1. Massimiliano Martinelli (INRIA Sophia-Antipolis, France)
      Second derivatives via Tangent-on-Tangent and Tangent-on-Reverse
    2. Johannes Willkomm (Institute for scientific computing, Aachen University, Germany)
      AD tools from a user's perspective
    3. Marina Menshikova (Cranfield University, Shrivenham Campus, UK)
      Branch Detection and Sparsity Estimation in Matlab
  • 1230 - 1400   Lunch break
  • 1400 - 1530   Session 2: Earth Sciences (I)
    1. Monika Krysta (IMAG, projects LEGI & LKJ, Grenoble, France)
      Data assimilation :variations on Kalman Filtering approach
    2. Michael Vossbeck (FastOpt, Hamburg, Germany)
      TAF and TAC++ applications to earth sciences
    3. Olivier Titaud (IMAG, Grenoble, France)
      Observation operators in image assimilation
  • 1530 - 1600   Coffee break
  • 1600 - 1800   Session 3: AD algorithms
    1. John Pryce (Cranfield University, Shrivenham Campus, UK)
      DAETS: a Differential-Algebraic Equation code in C++ for high index and high accuracy
    2. Andrew Lyons (Argonne National Laboratory, USA)
      Optimal Derivative Accumulation on Series-Parallel Dags
    3. Jean Utke (Argonne National Laboratory, USA)
      Toward adjoinable MPI
  • 1945   Banquet Dinner

Friday, November 16, 2007

  • 900 - 1030   Session 4: AD applications (I)
    1. Andreas Griewank (Humboldt University, Berlin, Germany)
      Evaluating and Bounding Cross Derivatives
    2. Michael Luelfesmann (Institute for scientific computing, Aachen University, Germany)
      Sensitivity of the Optimal Geometry of a Blood Pump
    3. Samuel Buis (INRA Avignon, France)
      Some applications of AD for the study of vegetation
  • 1030 - 1100   Coffee break
  • 1100 - 1230   Session 5: Earth Sciences (II)
    1. Patrick Heimbach (MIT, USA)
      Of tiles, tools and topologies: Adjoint applications of the MIT general circulation model
    2. Hicham Tber (INRIA Sophia-Antipolis, France)
      AD of Ocenagraphy code OPA
    3. Franz Schreier (DLR, Oberpfaffenhofen, Germany)
      Automatic differentiation of an infrared radiative transfer code for atmospheric remote sensing
  • 1230 - 1400   Lunch break
  • 1400 - 1530   Session 6: AD applications (II)
    1. Petre Enciu (ENSIEEG, Grenoble, France)
      AD applied for the design of electrical devices
    2. Dagmar Monett Diaz (DFG Research Center MATHEON, Humboldt University, Berlin, Germany)
      Index Determination in DAEs using AD techniques
  • 1530   End of workshop
  

LinkedIn:    Contact:
autodiff.org
Username:
Password:
(lost password)