AD2008

Program of AD 2008

Monday, August, 11th
12:00 - 13:45 Registration
13:45 - 14:00 Welcome
14:00 - 15:30 Session 1
Chair: Naumann
Invited Talk: Marquardt (Aachen): Higher Order Derivatives in Computational Systems Engineering Problems Solving
Monett (Berlin), Lamour, Griewank: Index Determination in DAEs Using the Library indexdet and the ADOL-C Package for Algorithmic Differentiation
15:30 - 16:00 Coffee Break
16:00 - 17:30 Session 2
Chair: Sandu
Stumm (Dresden), Walther, Riehme, Naumann: Structure-Exploiting Automatic Differentiation of Finite Element Discretizations
Guerrieri (Washington), Bastani: On the Application of Automatic Differentiation to the Likelihood Function for Dynamic General Equilibrium Models
Gebremedhin (Norfolk), Pothen, Walther: Exploiting Sparsity in Jacobian Computation via Coloring and Automatic Differentiation: A Case Study in a Simulated Moving Bed Process

Tuesday, August, 12th
09:00 - 11:00 Session 3
Chair: Hovland
Invited Talk: Pothen (Norfolk): Automatic Differentiation and Combinatorics: An Accidental Partnership?
Giles (Oxford): Collected Matrix Derivative Results for Forward and Reverse Mode Algorithmic Differentiation
Naumann (Aachen): Call Tree Reversal is NP-Complete
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Session 4
Chair: Bischof
Bell (Seattle), Burke: Algorithmic Differentiation of Implicit Functions and Optimal Values
Lejeune (Metz), Charpentier, Potier-Ferry: The Diamant Approach for an Efficient Automatic Differentiation of the Asymptotic Numerical Method
Petera (Aachen), Bücker, Vehreschild: Code Optimization Techniques in Source Transformations for Interpreted Languages
13:00 - 14:30 Lunch Break
14:30 - 15:30 Session 5
Chair: Giering
Riehme (Hatfield), Walther, Stiller, Naumann: Adjoints for Time-Dependent Optimal Control
Pascual (Sophia-Antipolis), Hascoët: TAPENADE for C
15:30 - 16:00 Coffee Break
16:00 - 17:30 Session 6 Poster Session
18:00 - 19:30 Social Event Arithmeum


Wednesday, August, 13th
09:00 - 11:00 Session 7
Chair: Bücker
Invited Talk: Terboven: OpenMP in the Multicore Era
Grabner (Graz), Pock, Gross, Kainz: Automatic Differentiation for GPU-Accelerated 2D/3D Registration
Phipps (Albuquerque), Bartlett, Gay, Hoekstra: Large-Scale Transient Sensitivity Analysis of a Radiation-Damaged Bipolar Junction Transistor via Automatic Differentiation
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Session 8
Chair: Walther
Zaoui (Versailles): Large Electrical Power Systems Optimization Using Automatic Differentiation
Müller (London), Jaworski: Toward Modular Multigrid Design Optimisation
Forth (Shrivenham), Padulo, Guenov: Robust Aircraft Conceptual Design Using Automatic Differentiation in Matlab
13:00 - 14:30 Lunch Break
14:30 - 16:00 Session 9
Chair: Forth
Kubota (Tokyo): Combinatorial Computation with Automatic Differentiation
Vehreschild (Aachen), Bücker: Coping with a Variable Number of Arguments when Transforming MATLAB Programs
Elsheikh (Siegen), Wiechert: Automatic Sensitivity Analysis of DAE-systems Generated from Equation-Based Modeling Languages
16:00 - Social Event Guided tour: Bonn downtown


Thursday, August, 14th
09:30 - 11:00 Session 10
Chair: Utke
Invited Talk: Neumaier (Wien): AD-like techniques in global optimization
Martinelli (Sophia-Antipolis), Hascoët: Tangent-on-Tangent vs. Tangent-on-Reverse for Second Differentiation of Constrained Functionals
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Session 11
Chair: Kubota
Voßbeck (Hamburg), Giering, Kaminski: Development and First Applications of TAC++
Charpentier (Metz), Utke, Dal Cappello: Efficient Higher-Order Derivatives of the Hypergeometric Function
Guertler (Aachen), Bischof, Kowarz, Walther: Parallel Reverse Mode Automatic Differentiation for OpenMP Programs with ADOL-C
13:00 - 14:30 Lunch Break
14:30 - 16:00 Session 12
Chair: Phipps
Sandu (Blacksburg): Reverse Automatic Differentiation of Linear Multistep Methods
Lyons (Chicago), Utke: On the Practical Exploitation of Scarsity
Cuomo (Naples), D'Amore, Rizzardi, Murli: A Modification of Weeks' Method for Numerical Inversion of the Laplace Transform in the Real Case Based on Automatic Differentiation
16:00 - Social Event Boat trip on Rhine river with dinner

Friday, August, 15th
09:00 - 11:00 Session 13
Chair: Bücker
Invited Talk: Giles (Oxford): Automatic Differentiation in Computational Finance
Shin (Argonne), Malusare, Hovland: Design and Implementation of a Context-Sensitive, Flow-Sensitive Activity Analysis Algorithm for Automatic Differentiation
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 12:30 Session 14
Chair: Griewank
Hovland (Argonne), Abdel-Khalik, Lyons, Stover, Utke: A Low Rank Approach to Automatic Differentiation
Pearlmutter (Maynooth), Siskind: Using Programming Language Theory to Make Automatic Differentiation Sound and Efficient
12:30 - 13:00 Ending

Last modified: 08/15/2008 Organising Committee AD 2008 Organising Committee, Disclaimer